domingo, 7 de febrero de 2010

Dispozitivul intrauterin afecteaza alaptatul




Tot mai multe mame semnaleaza o scaderea a productiei de lapte matern asociata cu folosirea dispozitivului intraunerin ca metoda de contraceptie. Cele mai multe femei observa schimbari dupa 1-2 saptamani.
Este adevarat ca nu in toate cazurile se observa o scadere semnificativa a cantitatii de LM. In plus, nu toate femeile care observa schimbari intreaba specialistii sau isi pun intrebari. Sunt abordari realiste, dar si abordari superficiale atunci cand vine vorba de alaptare. Dar cel mai bine este sa fim prudente atunci cand alegem folosirea dispozitivului intrauterin si sa nu ignoram posibilele efecte secundare, mai ales acesta legat de posibile diminuari ale cantitatii de lapte matern.
De fapt, mamele care alapteaza trebuie sa fie foarte atente si foarte bine informate atunci cand decid sa foloseasca o metoda contraceptiva.
Mai multe detalii se gasesc pe pagina dr. Jack Newman ( http://www.drjacknewman.com/ )

No hay comentarios:

Publicar un comentario